Zarejestruj się i uzyskaj dostęp do licznych narzędzi

Wniosek ICO o odwołanie od orzeczenia w sprawie Clearview AI

20/11/2023

Biuro Komisarza ds. Informacji (ICO) ogłosiło, że złożyło wniosek do sądu pierwszej instancji o zezwolenie na złożenie odwołania od orzeczenia, w którym stwierdzono, że działalność Clearview AI w zakresie przetwarzania danych nie podlega brytyjskim przepisom dotyczącym ochrony danych.


Sąd potwierdził, że Clearview AI z USA gromadziło ogromne ilości zdjęć twarzy, aby monitorować zachowania osób. Te dane były później udostępniane za granicą do analizy przy użyciu sztucznej inteligencji. Komisarz z zadowoleniem przyjął to wyjaśnienie, które jasno mówi, że nawet jeśli firma nie ma siedziby w Wielkiej Brytanii, to brytyjskie prawo o ochronie danych obowiązuje, jeśli zbierane są informacje o osobach na terenie Wielkiej Brytanii. Dlatego, jeśli Clearview oferuje swoje usługi komercyjnie, podlega brytyjskim regulacjom w tej kwestii.

 

ICO uważa natomiast, że Sąd błędnie zinterpretował przepisy, twierdząc, że działalność Clearview wykracza poza zasięg brytyjskiego prawa o ochronie danych, gdyż firma ta świadczyła usługi na rzecz zagranicznych organów ścigania. Komisarz podkreśla, że Clearview nie przetwarzało danych w celach egzekwowania prawa zagranicznego i nie powinno to być uznawane za podstawę do wyłączenia firmy spod jurysdykcji brytyjskiego prawa o ochronie danych.

 

Źródło: https://ico.org.uk/about-the-ico/media-centre/news-and-blogs/2023/11/information-commissioner-seeks-permission-to-appeal-clearview-ai-inc-ruling/

 

Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o naszych publikacjach w www.odoserwis.pl dołącz do nas:

Facebook https://www.facebook.com/odoserwis.pl.2016/

Linkedin https://www.linkedin.com/company/odoserwis-pl/

 

-----------------------------------------------------

Wydawcą odoserwis.pl jest firma JDS Consulting świadcząca usługi outsourcingu Inspektora ochrony danych, doradztwa i audytu RODO; www.jds.com.pl

 

 

Hiszpańska Agencja Ochrony Danych Osobowych nakazuje zwieszenie funkcji wyborczych Meta w Hiszpanii
Hiszpańska Agencja Ochrony Danych Osobowych nakazuje zwieszenie funkcji wyborczych Meta w Hiszpanii
Hiszpania zakazuje skanowania gałek ocznych firmie Wordlcoin
Hiszpania zakazuje skanowania gałek ocznych firmie Wordlcoin
Morele.net ponownie ukarane przez Prezesa UODO
Morele.net ponownie ukarane przez Prezesa UODO