Zarejestruj się i uzyskaj dostęp do licznych narzędzi

Dostęp do wykazu lokali objętych kwarantanną przez spółdzielnię mieszkaniową
Czy pracodawca powinien zawrzeć umowę powierzenia z instytucją finansową oferującą pracowniczy program emerytalny (PPE)?
Stosowanie i obsługa systemu zdalnego odczytu stanu wodomierzy a RODO
Zalecenia Europejskiego Inspektora Ochrony Danych (EIOD) w sprawie bezpieczeństwa danych podczas pracy zdalnej/telepracy
Jak prawidłowo doręczać korespondencje we wspólnocie mieszkaniowej
Zlecenie zdalnego odczytu wodomierzy przez spółdzielnię a umowa powierzenia przetwarzania danych osobowych
Monitoring w zakładzie pracy a obowiązek informacyjny
Prowadzenie badań pracowników na obecność alkoholu, narkotyków lub leków
Monitoring poczty elektronicznej przez pracodawcę
Zgodność prowadzenia rekrutacji „ukrytych” z RODO
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 stycznia 2020 r. w sprawie ujawnienia informacji o wynagrodzeniu nauczycieli
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 5 lipca 2012 r.
Decyzja Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z dnia 7 października 2009 r.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Krakowie z dnia 22 lipca 2015 r
Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Karna z dnia 11 grudnia 2000 r.

Ochrona danych osobowych a firma

Regulacje prawne związane z ochroną danych osobowych mają zastosowanie do większości firm funkcjonujących na rynku. Szczególnie istotne znaczenie w tym zakresie ma ustawa o ochronie danych osobowych, która określa obowiązki przedsiębiorstw dotyczące ochrony danych osobowych. Ochrona danych osobowych jest na tyle istotna, że naruszenie obowiązujących wymagań może pociągać właścicieli przedsiębiorstwa lub zarządzających nawet do odpowiedzialności karnej. Warto podkreślić, iż już niebawem w związku z ogólnym rozporządzeniem ochrony danych firmy ponosiły będą także odpowiedzialność finansową w wysokości do 10000000 EUR lub 20000000 EUR.

Artykuły i orzeczenia dotyczące ochrony danych osobowych w firmie

W naszym serwisie w zakładce Biznes oraz w zakładce Branże można znaleźć szereg przydatnych artykułów oraz odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania danych dla potrzeb sprzedaży, obsługi klienta, reklamacji, zgód na przetwarzanie danych w celach marketingowych, przekazywania danych w grupach kapitałowych, przechowywania dokumentacji pracowniczej, przetwarzania danych kandydatów do pracy. Wszystkie publikacje zostały przygotowane przez ekspertów – praktyków, posiadających wieloletnie doświadczenie w tematyce ochrony danych osobowych. W Odoserwis.pl prezentujemy także najważniejsze decyzje i orzeczenia dotyczące przetwarzania i zabezpieczenia danych przez firmy. Są to między innymi decyzje Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, postanowienia Sądów Najwyższych oraz wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. Publikujemy także wzory dokumentów, klauzul informacyjnych i klauzul zgód do zastosowania wobec pracowników i klientów.