DCMS publikuje kodeks postępowania dla operatorów i programistów sklepów z aplikacjami
14/12/2022
Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu Wielkiej Brytanii (DCMS) opublikował 9 grudnia 2022 r. Kodeks postępowania dla operatorów i twórców sklepów z aplikacjami. DCMS podkreślił, że stosowanie kodeksu postępowania jest dobrowolne, a nadto kodeks zawiera nowe środki, dzięki którym informacje dotyczące bezpieczeństwa i prywatności są dostarczane użytkownikom w jasny i łatwy do zrozumienia sposób.
Kodeks postępowania stanowi, że operatorzy sklepów z aplikacjami i programiści muszą udostępniać konsumentom informacje dotyczące bezpieczeństwa i prywatności w sposób przyjazny dla użytkownika oraz publikować je w takim miejscu, aby były dostępne dla użytkowników przed zakupem aplikacji.
Ponadto, kodeks postępowania stanowi, że operatorzy i programiści sklepów z aplikacjami muszą zezwalać na działanie swoich aplikacji, nawet jeśli użytkownik zdecyduje się wyłączyć opcjonalne funkcje i uprawnienia, takie jak uniemożliwienie aplikacji dostępu do mikrofonu lub poznanie lokalizacji użytkownika.
Kodeks postępowania stanowi, że należy wdrożyć solidny i przejrzysty proces weryfikacji, aby zagwarantować, że w sklepach z aplikacjami publikowane będą wyłącznie aplikacje spełniające wymogi kodeksu postępowania. Obejmuje to m.in. przegląd kontroli bezpieczeństwa przed zatwierdzeniem przesłanych aplikacji i aktualizacji. W tej kwestii kodeks postępowania stwierdza, że sklepy z aplikacjami powinny przekazywać programistom jasne informacje zwrotne, gdy aplikacja nie została opublikowana na ich platformie ze względów bezpieczeństwa i prywatności. W szczególności kodeks postępowania przewiduje, że informacja zwrotna powinna uzasadniać odrzucenie i określać, jakie elementy można zmienić, aby aplikacja została zaakceptowana.
Kodeks postępowania wymaga, aby twórcy i operatorzy sklepów z aplikacjami informowali inne zainteresowane strony, w tym innych programistów i operatorów, gdy dowiedzą się o naruszeniu bezpieczeństwa danych. Jeśli dzieje się to za pośrednictwem aplikacji, kodeks postępowania nakazuje, aby programiści informowali użytkowników, których to dotyczy, i wskazywali instrukcje dla użytkowników, dotyczące ich ochrony. Wreszcie, gdy nastąpi naruszenie w aplikacji, kodeks postępowania stanowi, że operatorzy muszą rozważyć, czy aplikacja powinna zostać tymczasowo zablokowana dla użytkowników.
Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o naszych publikacjach dołącz do nas i polub nas na Facebooku https://www.facebook.com/odoserwis.pl.2016/
-----------------------------------------------------
Wydawcą odoserwis.pl jest firma JDS Consulting świadcząca usługi outsourcingu Inspektora ochrony danych, doradztwa i audytu RODO; www.jds.com.pl