Zarejestruj się i uzyskaj dostęp do licznych narzędzi

Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (56)

28/04/2021

Zapraszamy na najnowszy przegląd prasy w temacie RODO i ochrony danych osobowych.


Przegląd prasy

 

  • Wyciekły dane 20 tys. funkcjonariuszy publicznych, m.in. policjantów (także z CBŚP), celników, pracowników Służby Ochrony Państwa oraz Służby Więziennej – alarmuje Money.pl. Dane zostały udostępnione przez pracownika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w popularnym serwisie internetowym.

https://www.money.pl/gospodarka/wyciekly-dane-funkcjonariuszy-cbs-do-sieci-wrzucil-je-urzednik-6631094278818624a.html

 

  • Wszyscy administratorzy danych osobowych mają obowiązek zgłaszania przypadków naruszania ochrony danych osobowych właściwemu organowi – przypomina „Rzeczpospolita”. W Polsce takim organem jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

https://www.rp.pl/Kadry/304219947-RODO-naruszenie-zasad-przetwarzania-danych-osobowych-trzeba-zglaszac.html

 

  • Sieć aptek Gemini wygrała w sądzie z Naczelną Izbą Aptekarską, która w ubiegłym roku zarzuciła spółce, że należąca do niej aplikacja gromadzi wrażliwe dane o stanie zdrowia pacjentów i profiluje je niezgodnie z prawem – informuje Bankier.pl.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Siec-aptek-Gemini-wygrala-w-sadzie-z-samorzadem-aptekarskim-8097704.html

 

  • Zbliża się termin wdrożenia w Polsce przepisów dotyczących otwierania danych publicznych. Mimo wątpliwości niektórych urzędów, regulacja ta nie koliduje z zasadami ochrony danych osobowych – uspokaja Prawo.pl.

https://www.prawo.pl/samorzad/otwieranie-danych-w-polsce-przepisy-i-problemy,507701.html

 

 

  • 1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny. Obowiązek wzięcia w nim udziału ma każdy Polak. Portal eGospodarka wyjaśnia, kto i w jakim celu może wykorzystać podane przez obywateli informacje.

https://www.prawo.egospodarka.pl/169618,Narodowy-Spis-Powszechny-kto-i-w-jakim-celu-moze-wykorzystac-te-dane,1,83,1.html

 

  • Ponad 100 organizacji społecznych chce wycofania z TK wniosku I prezes SN Małgorzaty Manowskiej o stwierdzenie niekonstytucyjności niektórych przepisów o dostępie do informacji publicznej – podaje GazetaPrawna.pl. Manowska zwróciła m.in. uwagę, że przepisy te nie regulują kwestii anonimizacji danych osobowych.

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8148470,ponad-100-organizacji-spolecznych-chce-wycofania-z-tk-wniosku-i-prezes-sn-ws-dostepu-do-informacji-publicznej.html

 

  • Od momentu przekazania Poczcie Polskiej przez Ministerstwo Cyfryzacji danych 30 milionów Polek i Polaków uprawnionych do głosowania w wyborach prezydenckich minął już rok. Czy rządzący poniosą konsekwencje tego nielegalnego działania? – zastanawia się Fundacja Panoptykon.  

https://panoptykon.org/poczta-czekajac-na-wyroki

 

  • Podczas posiedzenia 13 kwietnia br. Europejska Rada Ochrony Danych przyjęła m.in. opinie w sprawie projektów decyzji stwierdzających odpowiedni stopień ochrony w Zjednoczonym Królestwie oraz wytyczne w sprawie targetowania użytkowników mediów społecznościowych.

https://uodo.gov.pl/pl/138/1998

 

  • UODO przypomina podstawowe zasady, którymi należy się kierować, aby zminimalizować ryzyka związane z korzystaniem z mediów społecznościowych.

 

 

Sławomir Kasjaniuk

 

 

Chcesz być na bieżąco informowany o najnowszym przeglądzie prasy zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku https://www.facebook.com/odoserwis.pl.2016/

 

 

 

 

Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (55)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (55)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (54)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (54)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (53)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (53)