Zarejestruj się i uzyskaj dostęp do licznych narzędzi

Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (59)

30/06/2021

Zapraszamy na najnowszy przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych i RODO.


Przegląd prasy

 

 • Instytucja pożyczkowa Funeda sp. z o.o. dostała od Urzędu Ochrony Danych Osobowych 22 tys. zł kary administracyjnej za nieudzielenie odpowiedzi na pytania kontrolerów – podaje „Rzeczpospolita”.

https://www.rp.pl/Firma/306169997-Brak-wspolpracy-z-Urzedem-Ochrony-Danych-Osobowych-kosztuje-Kara-dla-spolki-Funeda.html

 

 • Hotelarze nie mogą gromadzić danych o zaszczepionych turystach, a goście mogą dobrowolnie oświadczyć, że posiadają certyfikat covidowy, jednak te dane nie mogą być archiwizowane i przetwarzane – wyjaśnia GazetaPrawna.pl

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8199571,hotelarze-dane-osob-zaszczepionych-turysci.html

 

 • Kolejny sąd uznał, że numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych, a tym samym w ogóle nie podlega pod RODO – donosi INFOR.pl. Takiego numeru nie da się w prosty sposób powiązać z właścicielem pojazdu.

https://mojafirma.infor.pl/moto/auto/inne-formalnosci/5276883,Zdjecie-samochodu-z-rejestracja-nie-narusza-RODO.html

 

 • Belgijski organ odpowiedzialny za nadzór nad ochroną danych osobowych oskarżył Facebooka o bezprawne gromadzenie danych o internautach i wygrał. Facebook kwestionował wyrok, sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – więcej na portalu Bankier.pl

https://www.bankier.pl/wiadomosc/TSUE-karci-Facebooka-w-sprawie-dotyczacej-ochrony-danych-osobowych-8133650.html

 

 • W związku z nieterminowym zgłoszeniem pięciu przypadków naruszeń danych osobowych z 2020 r., UODO nałożył na spółkę P4 karę w wysokości 100 tys. zł – informuje wnp.pl.

https://www.wnp.pl/finanse/prezes-uodo-nalozyl-kare-w-wysokosci-100-tys-zl-na-spolke-p4,476915.html

 

 • Pracodawcy nie wolno przekazywać akt żony byłemu mężowi – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, uchylając wcześniejszą decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. O wyroku pisze portal Prawo.pl (wyrok WSA w Warszawie z 16 kwietnia 2021 r., sygn. akt II SA/Wa 1506/20r.)

https://www.prawo.pl/kadry/pracodawcy-nie-wolno-przekazywac-akt-zony-bylemu-mezowi-wsa,508922.html

 

 • 39 % respondentów jest zaniepokojonych kwestiami ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych osobowych – portal eGospodarka omawia wyniki badania „Global Digital Home. Decoding the digital home” przeprowadzonego przez EY.

https://www.egospodarka.pl/art/s/danych-osobowych,newest.html

 

 • Europejska Rada Ochrony Danych i Europejski Inspektor Ochrony Danych wzywają do zakazu wykorzystywania sztucznej inteligencji do automatycznego rozpoznawania cech ludzkich w przestrzeni publicznej.

https://uodo.gov.pl/pl/138/2090

 

Prezes UODO

 • W czerwcu br. weszła w życie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych  klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich.

https://uodo.gov.pl/pl/138/2085

 

 • Komisja Europejska formalnie potwierdziła, że Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zapewnia odpowiedni poziom ochrony danych osobowych.

28 czerwca 2021 r. Komisja Europejska przyjęła dwie decyzje wykonawcze stwierdzające odpowiedni poziom ochrony danych osobowych w Wielkiej Brytanii:

 • pierwsza o sygn. C(2021) 4800 final, została wydana na podstawie rozporządzenia (UE) 2016/679 (RODO);
 • druga o sygn. C(2021) 4801 final, wydano na podstawie dyrektywy (UE) 2016/680.

https://uodo.gov.pl/pl/138/2097

 

Sławomir Kasjaniuk

 

 

 

Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (58)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (58)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (57)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (57)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (56)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (56)