Zarejestruj się i uzyskaj dostęp do licznych narzędzi

Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (64)

29/10/2021

Zapraszamy na najnowszy przegląd prasy w temacie RODO i ochrony danych osobowych.


Przegląd prasy

 

  • Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec spółki Vinted. Poprosił też prezesa UODO o zbadanie przestrzegania przez litewską firmę przepisów RODO – informuje Forsal.pl.

https://forsal.pl/biznes/handel/artykuly/8270467,uokik-wszczal-postepowanie-wobec-vinted-chodzi-o-niejasne-zasady-sprzedazy.html

 

  • Organy administracji powinny poszukiwać przede wszystkim inspektorów ochrony danych osobowych posiadających doświadczenie w sektorze publicznym lub wyedukowanych w tym kierunku – zauważa „Rzeczpospolita”.

https://www.rp.pl/administracja/art19028701-wyzwania-inspektorow-w-sektorze-publicznym-maja-swoja-specyfike

 

  • Na specjalnej stronie internetowej dostępne były dane klientów Plusa i Plusha. Po wpisaniu numeru telefonu można było ustalić właściciela tego numeru i sprawdzić jego adres zamieszkania, numer PESEL oraz adres e-mail – donosi Bankier.pl.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Plus-Dane-klientow-dostepne-w-sieci-8207302.html

 

  • UODO ukarał upomnieniem równocześnie administratora danych osobowych oraz podmiot przetwarzający działający na jego zlecenie. Za to samo przewinienie. W ocenie prawników, może to być niebezpieczny precedens – podkreśla GazetaPrawna.pl.

https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/8277984,uodo-kara-administrator-procesor-niebezpieczny-precedens-firmy-windykacyjne-rodo.html

 

  • Nie ma przepisów, który zobowiązywałyby pracodawców do udostępniania związkom zawodowym listy i adresów mailowych pracowników niebędących członkami związku w celu zorganizowania referendum strajkowego – tłumaczy portal Prawo.pl.

https://www.prawo.pl/kadry/dane-do-referendum-strajkowego,511250.html

 

  • Ochrona danych osobowych uważana jest za pierwsze ogniwo łańcucha bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i powinna stanowić jeden z głównych priorytetów każdego przedsiębiorstwa – wynika z globalnego raportu „2021 Consumer Privacy Survey”, który omawia eGospodarka.pl.

https://www.egospodarka.pl/172509,Ochrona-danych-osobowych-prywatnosc-to-swietosc,1,39,1.html

 

  • Nawet po zakończeniu Narodowego Spisu Powszechnego oszuści usiłują wyłudzić dane osobowe metodą „na rachmistrza” – podaje INFOR.pl. Ofiar szukają wśród spóźnialskich, którzy próbują skontaktować się z rachmistrzem.

https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/5338461,Oszustwo-na-rachmistrza-nadal-realnym-zagrozeniem.html

 

  • Ponad 70 proc, konsumentów w Polsce ma świadomość wykorzystywania ich prywatnych danych w internecie. Jednak fakt, że ponad 30 proc. pytanych w wieku 55-65 lat takiej świadomości nie ma, może budzić zaniepokojenie – alarmuje „Puls Biznesu”.

https://www.pb.pl/deloitte-73-proc-konsumentow-ma-swiadomosc-ze-ich-dane-sa-wykorzystywane-w-sieci-1130716

 

Prezes UODO

 

  • Urząd Ochrony Danych Osobowych przygotował trzyczęściowy cykl publikacji, które mają pomóc w przygotowaniu branżowych kodeksów postępowania. W części pierwszej – rekomendacje.

https://uodo.gov.pl/pl/138/2179

 

Sławomir Kasjaniuk

 

Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (66)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (66)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (65)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (65)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (63)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (63)