Zarejestruj się i uzyskaj dostęp do licznych narzędzi

Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (75)

28/04/2022

Zapraszamy na najnowszy przegląd prasy w temacie RODO i ochrony danych osobowych.


Przegląd prasy

 

  • Kurator sądu zgubił niezaszyfrowany nośnik z danymi kilkuset osób. PUODO ukarał prezesa sądu, który nie dopełnił obowiązków jako administrator danych. Prezes sądu odwołał się, ale WSA w Warszawie jego skargę oddalił. O wyroku pisze „Rzeczpospolita” (sygn. II SA/Wa 3309/21).

https://www.rp.pl/dane-osobowe/art36062571-sad-kurator-zgubil-dane-osobowe-ale-odpowiada-prezes-sadu

 

  • Jak wynika z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl, co dziesiąty ankietowany nie wie, jak rozpoznać fałszywą wiadomość, w której oszust powołuje się na bank lub instytucję publiczną w celu wyłudzenia danych osobowych – alarmuje Bankier.pl.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Badanie-co-10-Polak-nie-wie-jak-rozpoznac-probe-e-oszustwa-8324053.html

 

  • Obywatele Ukrainy, którzy jako uchodźcy przybyli do Polski, korzystają z prawa do ochrony danych osobowych na tych samych zasadach co Polacy – wyjaśnia portal Prawo.pl. Trudna sytuacja tych osób często wykorzystywana jest przez oszustów, usiłujących wejść w posiadanie ich danych.

https://www.prawo.pl/prawo/rodo-chroni-dane-osob-z-ukrainy,514710.html

 

  • Na pierwsze miejsce w rankingu marek wykorzystywanych w atakach phishingowych awansował portal LinkedIn – donosi eGospodarka.pl. Na kolejnych miejscach podium uplasowały się także DHL i Google.

https://www.egospodarka.pl/175612,LinkedIn-najczesciej-wykorzystywana-marka-w-atakach-phishingowych,1,12,1.html

 

  • Rzecznik Praw Obywatelskich ma liczne wątpliwości do specustawy ukraińskiej – podaje INFOR.pl. Zastrzeżenia RPO budzi m.in. szeroki katalog podmiotów, którym mogą być udostępniane dane z rejestru obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL.

https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/5452925,RPO-o-specustawie-ukrainskiej.html

 

  • Po interwencji Fundacji Panoptykon, rządowe prace nad gromadzącą dane z różnych rejestrów publicznych Zintegrowaną Platformą Analityczną zostały wstrzymane, a przedstawiciele fundacji zostali zaproszeni na spotkanie.

https://panoptykon.org/zpa-wstrzymane-prace

 

  • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na potrzeby postępowań ws. dostępu do informacji niejawnych żąda od psychiatrów kopii całości dokumentacji pacjentów leczonych psychiatrycznie. Wg Rzecznika Praw Obywatelskich wykracza to poza granice określone przez prawo.

https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-abw-dokumentacja-medyczna-prywatnosc

 

  • Europejska Rada Ochrony Danych przyjmuje uwagi do przyjętych w marcu br. Wytycznych 03/2022 w sprawie tzw. „dark patterns” w interfejsach platform społecznościowych: Jak je rozpoznawać i jak ich unikać.

https://uodo.gov.pl/pl/138/2335

 

Prezes UODO

 

  • Z okazji Dnia Nowych Technologii w Edukacji UODO przygotowało poradę dla nauczycieli i uczniów pt. „Warto wiedzieć... Nowe technologie a prywatność. Jak zadbać o bezpieczeństwo w internecie?”

https://uodo.gov.pl/pl/480/2362

 

 

Sławomir Kasjaniuk

 

 

Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (76)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (76)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (74)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (74)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (73)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (73)