Wielka Brytania: DSIT publikuje wyniki ankiety dotyczącej bezpieczeństwa sztucznej inteligencji i wykazuje powszechne poparcie dla testów bezpieczeństwa AI
31/10/2023
Departament Nauki, Innowacji i Technologii (Department of Science, Innovation and Technology - DSIT) opublikował wyniki międzynarodowej ankiety dotyczącej opinii publicznej na temat bezpieczeństwa sztucznej inteligencji (AI). Ankieta wykazała, że ogółem respondenci z ogółu społeczeństwa w dziewięciu krajach (Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Singapur, Korea Południowa, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone) wyrazili poparcie dla testów bezpieczeństwa AI.
Wśród głównych wyników ankieta wskazała, że opinie publiczne były podzielone w kwestii tego, czy potencjalne ryzyka związane z AI przewyższają potencjalne korzyści. W szczególności ankieta donosi, że niemal we wszystkich badanych krajach więcej niż połowa respondentów obawiała się ryzyka wykorzystania AI do przeprowadzania ataków cybernetycznych, tworzenia broni biologicznej za pomocą AI oraz utraty kontroli nad sztuczną inteligencją.
Raport przedstawia także wiele istotnych wniosków dotyczących bezpieczeństwa sztucznej inteligencji w międzynarodowym kontekście. Wyniki ankiety rzucają światło na obawy i oczekiwania społeczeństwa wobec rozwoju i zastosowań AI, co jest niezwykle istotne w kontekście dalszego rozwoju tej technologii i tworzenia odpowiednich ram regulacyjnych.
Warto podkreślić, że jednym z kluczowych elementów wyników ankiety jest wsparcie społeczeństwa dla testów bezpieczeństwa AI. To wyraźny sygnał, że opinia publiczna zdaje sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń związanych z rozwojem AI i chce, aby technologia ta była w pełni zbadana pod kątem bezpieczeństwa. Oznacza to, że społeczeństwo oczekuje od rządów i instytucji odpowiedzialnych za rozwijanie i regulowanie AI, aby zapewniły właściwe i rygorystyczne testy bezpieczeństwa.
Jednakże wyrażone w ankiecie obawy co do ryzyka związanego z AI pokazują, że istnieje również potrzeba skupienia się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem w kontekście rozwoju i zastosowań tej technologii. Rozwój AI musi iść w parze z odpowiednimi środkami ochrony, które chronią społeczeństwo przed potencjalnymi zagrożeniami, zarówno w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, jak i innych obszarach, gdzie AI może być używana.
W miarę jak technologia AI staje się coraz bardziej obecna w naszym życiu codziennym, zrozumienie opinii społeczeństwa i reagowanie na ich oczekiwania stają się kluczowymi kwestiami w procesie jej rozwoju. Wyniki ankiety DSIT stanowią cenny wkład w to zrozumienie i powinny skłonić do dalszych działań w celu zapewnienia, że AI jest rozwijana z uwzględnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i zgodności z interesami społeczeństwa.
Więcej:
Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o naszych publikacjach w www.odoserwis.pl dołącz do nas:
Facebook https://www.facebook.com/odoserwis.pl.2016/
Linkedin https://www.linkedin.com/company/odoserwis-pl/
-----------------------------------------------------
Wydawcą odoserwis.pl jest firma JDS Consulting świadcząca usługi outsourcingu Inspektora ochrony danych, doradztwa i audytu RODO; www.jds.com.pl