Chiny wprowadzają modyfikacje w transgranicznym przekazywaniu danych, co może zainteresować korporacje międzynarodowe
08/04/2024
Chińska administracja cyberprzestrzeni oficjalnie opublikowała ostateczną wersję swoich regulacji dotyczących Transgranicznego Przepływu Danych (CBDT). Oznacza to przełom w podejściu Chin do zarządzania danymi, oferując bardzo potrzebną ulgę i jasność dla korporacji międzynarodowych działających na jej terytorium – jak czytamy w ciekawym artykule na stronie IAPP
Nowo wprowadzone regulacje CBDT, wprowadzają szereg ułatwień w wymaganiach dotyczących transgranicznego przesyłu danych, oferując wyjątki od ich stosowania.
A oto poniżej opis przypadków, w których transgraniczne przesyłanie danych nie podlega żadnemu z mechanizmów prawnych CBDT tj. wyłączone jest spod rygorystycznych mechanizmów prawnych, które były wcześniej stosowane.
Firmy mogą teraz przesyłać zebrane w Chinach dane za granicę bez podlegania mechanizmom prawnych CBDT, jeśli dane dotyczą handlu międzynarodowego, transgranicznego transportu, współpracy akademickiej i niektórych innych określonych działań, i nie dotyczą ważnych informacji lub danych osobowych.
Regulacje zwalniają transfer danych pracowniczych z mechanizmów prawnych CBDT, pozwalając korporacjom międzynarodowym na bardziej efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi poprzez scentralizowane systemy IT.
Z obowiązku spełnienia wymagań CBDT wyłączone jest przekazanie danych jeśli jest ono niezbędne do podpisania lub wykonania umów o zakupy transgraniczne, usługi kurierskie, płatności, otwarcie konta, rezerwację hotelu/biletu lotniczego, ubiegania się o wizę lub usługi egzaminacyjne, których stroną jest dana osoba.
Ponadto znacząco podniesiono progi dla transferów danych, które wymagają zgodności z mechanizmami prawnymi CBDT, łagodząc obciążenie związane ze zgodnością dla firm i sprzyjając bardziej korzystnemu środowisku dla handlu cyfrowego.
Regulacje przyznają strefom wolnego handlu uprawnienia do tworzenia własnych negatywnych list danych, określając, które dane będą podlegać mechanizmom prawnym CBDT w ich jurysdykcji.
Zachęcamy do zapoznania z artykułem źródłowym, w którym temat został omówiony bardziej wyczerpująco.
Jeżeli chcesz być na bieżąco z tematyką RODO, prawa nowych technologii i AI obserwuj nas!
Facebook https://www.facebook.com/odoserwis.pl.2016/
Linkedin https://www.linkedin.com/company/odoserwis-pl/
-----------------------------------------------------
Wydawcą odoserwis.pl jest firma JDS Consulting świadcząca usługi outsourcingu Inspektora ochrony danych, doradztwa i audytu RODO; www.jds.com.pl
Jeżeli chciałbyś skorzystać z opinii lub porady prawnej nie wahaj się skontaktować z nami office@jds.com.pl ; www.jds.com.pl