Przetwarzanie danych wrażliwych pracowników w związku z obowiązkami ciążącymi na pracodawcy w razie wystąpienia zdarzenia, które może być uznane za wypadek przy pracy
Przetwarzanie przez pracodawcę danych wrażliwych pracowników – w szczególności danych o ich stanie zdrowia - jest dopuszczalne tylko i wyłącznie w przypadkach określonych w ustawie. Podstawę prawną do przetwarzania takich danych stanowią: art. 27 ust. 2 pkt 2 i 27 ust. 2 pkt 6 ustawy o ochronie danych osobowych oraz właściwe przepisy szczególne – w tym Kodeks pracy i rozporządzenia wykonawcze. W sytuacjach tego wymagających w celu wyjaśnienia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, a także ustalenia czy dane zdarzenie należy uznać za wypadek przy pracy, za dopuszczalne należy uznać przetwarzanie danych (w tym danych o stanie zdrowia) zawartych w opinii lekarza (lub innego specjalisty). Opinia lekarza może być zasięgnięta jedynie w zakresie niezbędnym do oceny rodzaju i skutków wypadku. W razie zasięgnięcia takiej opinii należy ją dołączyć do protokołu powypadkowego.
Wdrożenie procedury zgłoszeń wewnętrznych, wymaganej przez ustawę o ochronie sygnalistów, musi uwzględniać specyfikę organizacji, by była faktycznie wykonalna i efektywna. Samo ściągnięcie wzoru bez dostosowania do organizacji może sprawić, nieprawidłowe wdrożenie i pro(...)
Norweski organ ochrony danych, Datatilsynet, podjął istotny krok w kierunku ochrony prywatności pracowników, publikując kompleksowe wytyczne dotyczące dostępu pracodawców do skrzynek mailowych pracowników i innych materiałów przechowywanych elektronicznie. Wytyczne te,(...)
Portugalski organ ochrony danych (CNPD) opublikował projekt wytycznych dotyczących oceny wyników pracowników będących inspektorami ochrony danych (IOD) i prosi o publiczne komentarze na ten temat.