Zarejestruj się i uzyskaj dostęp do licznych narzędzi

Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych

28/01/2019

Dane Osobowe, Legalność Przetwarzania Danych Osbowych,

28 stycznia jest obchodzony jako Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych


Został on ustanowiony przez Komitet Ministrów Rady Europy na pamiątkę sporządzenia konwencji 108 Rady Europy z 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. To najstarszy międzynarodowy akt prawny, który kompleksowo reguluje zagadnienia związane z ochroną danych osobowych.

 

Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat dobrych praktyk w tym zakresie, informowanie obywateli  państw Europy o swoich prawach i sposobach ich realizacji.

 

W ten dzień rządy, parlamenty krajowe organy ds. ochrony danych i inne podmioty prowadzą działania w celu podniesienia świadomości, jak istotna jest ochrona prywatności i jaka jest wartość danych osobowych we współczesnym świecie.

 

W tym dniu, w całej Europie odbywają się różnorodne spotkania, konferencje, wydarzenia  i warsztaty związane z ochroną danych osobowych, które mają na celu poinformowanie, jak bezpiecznie przetwarzać dane osobowe oraz jak skutecznie je chronić.

 

Komisja Europejska wydała oświadczenie z okazji Dnia Ochrony Danych Osobowych, w którym  przedstawicieli Komisji napisali: „W tym roku Dzień Ochrony Danych przypada osiem miesięcy po wejściu w życie w dniu 25 maja 2018 r. ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Jesteśmy dumni, że nasze przepisy o ochronie danych są najbardziej rygorystyczne i najbardziej nowoczesne na świecie i stają się światowym standardem.”

 

Dane Osobowe, Legalność Przetwarzania Danych Osbowych,
Przegląd prasy  w temacie ochrony danych osobowych (25)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (25)
Czy kserowanie dowodu osobistego jest zgodne z prawem?
Czy kserowanie dowodu osobistego jest zgodne z prawem?
Przegląd prasy  w temacie ochrony danych osobowych (24)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (24)