Zarejestruj się i uzyskaj dostęp do licznych narzędzi

Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (58)

14/06/2021

Zapraszamy na najnowszy przegląd prasy w temacie RODO i ochrony danych osobowych.


Przegląd prasy

 

  • Firma będzie mogła wytypować grupę lub grupy pracowników podlegających badaniu na obecność alkoholu lub narkotyków – informuje GazetaPrawna.pl. Wcześniej kwestionowano legalność takiego badania wskazując m.in., że może je prowadzić jedynie policja, nie pracodawca.  

https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/8186998,firma-wytypuje-pracownikow-do-kontroli-trzezwosci.html

 

 

https://www.rp.pl/Kadry/306029985-Dane-osobowe-z-akt-pracowniczych-chronione-po-ustaniu-zatrudnienia---wyrok-WSA.html

 

 

 

  • RODO miało być skutecznym narzędziem do walki z technologicznymi gigantami, jednak nakładane na nich kary robią wrażenie wyłącznie na użytkownikach – ocenia jeden z ekspertów w rozmowie z PAP. Więcej na portalu Bankier.pl.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ekspert-RODO-mialo-byc-narzedziem-do-walki-z-gigantami-technologicznymi-8123362.html

 

  • Pracodawca nie może wymagać od pracowników szczepień ani informacji na ten temat – przypomina Newseria.pl. Ale nie można wykluczyć, że pracownik zostanie zwolniony za to, że jest niezaszczepiony

https://biznes.newseria.pl/news/pracodawcy-nie-moga,p1335936539

 

  • Niemal co czwarty Polak obawia się, że podczas pandemii jego dane osobowe padną łupem cyberprzestępców. Wielu z nas mimo to nie przykłada większej wagi do bezpieczeństwa w sieci – wynika z badania opisanego przez portal eGospodarka.pl.

https://www.egospodarka.pl/170459,Dane-osobowe-w-zagrozeniu-Czy-Polacy-wiedza-co-robic,1,12,1.html

 

  • Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, iż łączenie w jednym oświadczeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych oraz zgody na telemarketing jest niezgodne z przepisami prawa – podaje Infor.pl (sygn. akt III OSK 161/21).

https://mojafirma.infor.pl/biznes/prawo/rodo-w-firmie/5274276,Laczenie-w-jednym-oswiadczeniu-roznych-zgod-wyrok-NSA.html

 

  • Elektroniczna dokumentacja medyczna, która zacznie obowiązywać już wkrótce, ma ułatwić życie pacjentom i lekarzom. Niestety system do wyrażania zgód na jej udostępnianie jest mało precyzyjny – zauważa portal Prawo.pl.

https://www.prawo.pl/zdrowie/edm-zgoda-pacjenta-na-dostep-do-dokumentacji,508688.html

 

  • Na jednym z forów w dark webie pojawiła się oferta sprzedaży dostępu do skrzynek e-mail okręgowych rad adwokackich i adwokatów. Naczelna Rada Adwokacka nie potwierdziła wycieku danych adwokatów – donosi wnp.pl.

https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/nra-na-razie-nie-potwierdzono-wycieku-danych-ale-adwokatom-zalecamy-zmiany-hasel-do-poczty,145031.html

 

  • Urząd Ochrony Danych Osobowych nałożył na PNP S.A. administracyjną karę pieniężną w kwocie ponad 22 tys. złotych. Kara została nałożona z powodu braku współpracy z organem nadzorczym oraz niezapewnienia dostępu do wszelkich informacji niezbędnych do realizacji przez Urząd zadań.

https://uodo.gov.pl/pl/138/2067

 

Sławomir Kasjaniuk

 

 

Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (59)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (59)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (57)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (57)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (56)
Przegląd prasy w temacie ochrony danych osobowych (56)