Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 października 2015 r.
Prawo do prywatności i autonomia informacyjna jednostki
Sygn. akt Kp 1/15
18/11/2015
Art. 51 Konstytucji wyraża prawo jednostki do ochrony danych osobowych, w zakres którego wchodzi m.in. wymaganie ustawowej podstawy nałożenia obowiązku ujawnienia przez daną osobę informacji jej dotyczących (ust. 1), zakaz pozyskiwania, gromadzenia i udostępniania innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym (ust. 2), prawo dostępu jednostki do dokumentów i zbiorów danych oraz żądania sprostowania bądź usunięcia danych nieprawdziwych, niepełnych lub zebranych w sposób sprzeczny z ustawą (ust. 3 i 4). Art. 51 ust. 5 Konstytucji przewiduje natomiast, że „Zasady i tryb gromadzenia oraz udostępniania informacji określa ustawa”
Urzędy pracy ustalają dla osób bezrobotnych profil, na podstawie którego, określa się forma pomocy dla bezrobotnego. W celu ustalenia profilu urząd zbiera dane osobowe bezrobotnego, m.in. wiek, płeć, wykształcenie, stopień niepełnosprawności, umiejętności, uprawnieni(...)
Przekazywanie i przechowywanie danych dawców w rejestrze spełnia obowiązujące standardy bezpieczeństwa danych. Dane te są objęte tajemnicą i podlegają ochronie przewidzianej w przepisach o tajemnicy zawodowej i służbowej oraz w przepisach dotyczących dokumentacji medycz(...)
Przepisy prawa o ruchu drogowym nie regulują materii udostępniania i usuwania tych obrazów i danych przez Inspekcję Transportu Drogowego . Ustawodawca w związku z tym zdecydował się przekazać do uregulowania w rozporządzeniu materię sposobu, trybu i warunków technicznyc(...)